Apokalypsa Verdun: Dvoudílný dokumentární film na televizní stanici ČT2
Když se řekne Verdun, tak si možná někdo vybaví spojení verdunský mlýnek na maso. Jednalo se totiž o jednu z nejkrvavějších bitev první světové války na západní frontě. Došlo k ní v roce 1916. U příležitosti blížícího se stého výročí této bitvy natočili francouzští tvůrci dvoudílný dokumentární film Apokalypsa Verdun s restaurovanými a kolorovanými archivními záběry. Snímek vysílá ČT2.
Proč k bitvě u Verdunu vůbec došlo
Německá strategie bleskové války selhala a boje se změnily na zákopovou válku s velkými lidskými ztrátami. Fronta se přitom změnila jen velmi málo. Na západní frontě proti sobě stály dvě mocné armády, francouzská a německá, ale bez naděje, že by se vývoj války posunul dopředu. Německá strana pak s řešením této situace, a to s dobytím strategického obranného pásma u Verdunu, kde Francouzi s nějakými válečnými komplikacemi nepočítali. Předpokládali totiž, že se na pevnost Němci neodváží zaútočit.
Opak byl však pravdou. A došlo ke střetu, který trval dlouhých deset měsíců, a to od února do listopadu 1916. Výsledkem bitvy u Verdunu byly obrovské ztráty na obou stranách, kde padlo po tři sta tisících vojácích. Krajina u Verdunu byla zcela zničena, i dnes jsou všude vidět krátery po granátech. V okolí Verdunu pak najdete několik velkých hřbitovů.
Dokumentární snímek o hrůzostrašné bitvě
Bitva u Verdunu je synonymem pro velký zmar, masakr a válečnou vřavu. Ve světle toho, co se nyní na Ukrajině, je jistě správné si připomínat dějiny lidstva i z tohoto ohledu. A hlavně nezapomínat na ty padlé vojáky, kteří v bitvě u Verdunu položili své životy. Dokumentární film Apokalypsa: Verdun detailně nahlíží na veškeré dění okolo tohoto malé francouzské města, u kterého se francouzští vojáci postavili na odpor německému soupeři. Jejich obrana se přitom stala pro Francouze symbolem sebeobětování.