Corleone: Kriminální film o italské mafii na ČT2
Mafie je téma, ze které lze vytěžit celovečerní film. Důkazem toho je italský snímek Corleone z roku 1978. Datem vzniku se řadí k filmům pro pamětníky, přestože na aktuálnosti netratil vůbec nic. Korupce je věčná. Byla, je a bude tu stále, co lidstvo bude existovat.
Z historie sicilské mafie
Když se řekne Sicílie, možná si ji i vy spojíte s mafií. Prapůvod jejího vzniku je třeba hledat v období odporu ostrovních obyvatel pro arabskému panství. V souvislosti se sjednocením Itálie po roce 1860 se na ostrově vytvářejí zločinecké struktury, známé jako Cosa Nostra. Jejich jádrem byly místní klany neboli rodiny.
Po roce 1945 někteří představitelé sicilské mafie usilovali o odtržení Sicílie od Itálie. Nejvýrazněji se prosazoval klan Corleonesi, na který ale šéfové mafie v Palermu hleděli s despektem. Sicilský klan si však získal v kraji nemalé pozice včetně Palerma. Později dokonce byly prokázány vazby na vrcholné představitele italské vlády.
Mafiánské drama ze Sicílie
Snímek Corleone na osudech několika postav zobrazuje vývoj mafie od doby těsně po druhé světové válce až do sedmdesátých let minulého století. Nechybí tu ústřední téma života ctižádostivého mladíka Vita Garganoa v podání italského herce Giuliana Gemmy, jenž se vypracuje na mocného šéfa mafie. Film znázorňuje jeho začátky, slávu i konečný pád na samé dno. Pochopitelně nejsou diváci ochuzeni o střílečky se samopaly, během nichž jsou likvidováni nežádoucí svědkové nebo konkurence. To mafie umí na výbornou.
Za svou roli získal Guiliano Gemma cenu za nejlepšího herce na Montreal World Film Festival v roce 1979. V hlavní ženské roli se objevila Claudia Cardinale, kterou obsadil režisér snímku Pasquale Squitieri, jenž byl tehdy jejím partnerem. Dalších rolí se zhostili Michele Placido či Francisco Rabal jako velký Don Giusto.