Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Česká televize představí v dokumentárním cyklu underground

Všichni o něm mluví, ale jen málo lidí doopravdy ví, co to vlastně ten underground je a o co v něm jde. Možná i proto se Česká televize rozhodla připravit dokumentární cyklus nazvaný Fenomén underground, kde různé subkultury i jejich význačné osobnosti představí.

Když se mluví o undergroundu, mnoho lidí si vybaví zakázanou hudbu a kulturu v době totality, za kterou se trestalo, a byla oficiálně zakázána. Kvetla skrytá před světem a vyvíjela se nezávisle na hlavním hudebním a kulturním proudu. Jenže uplynulo už mnoho let a známé osobnosti spojované právě s undergroundem odcházejí. Je tedy nejvyšší čas zachytit jejich vzpomínky a příběhy pro současné i budoucí generace.

Od minulosti dodnes

Dokumentární cyklus startuje v pátek 12. září na ČT Art od 20:20 hodin a bude mít celkem čtyřicet dílů. Nepůjde přitom jen o sondu do minulosti. V prvních třech dílech se budou autoři snažit poznat dnešní mladé lidi, kteří už nezažili komunismus, ale přesto nechtějí podléhat mainstreamu a vydělují se z hlavního kulturního proudu. Jaký je jejich underground? A co je vlastně dnes za underground považováno? To tento pořad chce poodhalit.

A pak pokročí dál do minulosti, do roku 1976 a tehdejšího dění, kdy undergroundoví hudebníci stanuli před soudem a museli pykat za to, co vyznávali – a co se tehdejšímu režimu nelíbilo. Jiné díly budou pojednávat o skupinách The Plastic People of the Universe, Primitives Group či Hells Devills a tak dále.

Tým režisérů

Jak vidno, nepůjde o běžný dokument, ale rozsáhlý pohled na celé toto „podhoubí“ soudobé i dřívější společnosti. A proto na cyklu také nepracoval jen jeden režisér, ale podíleli se na něm hned čtyři - Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík. A na pomoc si přivolali i Františka Čuňase Stárka, který řídí časopis Vokno. To, jak jejich spolupráce dopadla, zjistíme už 12. září.