Denní světlo: Americký katastrofický film, který se odehrává ve zříceném tunelu
Katastrofických filmů není nikdy dost. V nich je nebezpečí alespoň hrané, a ne skutečné jako na televizních obrazovkách při sledování zpráv ze současného světa. Akční film Denní světlo z roku 1996 představuje v hlavní roli Sylvestra Stalloneho coby neohroženého bývalého šéfa lékařské pohotovosti, který se pustí do závodu s časem při záchraně cestujících uvízlých v tunelu.
Záchranná akce se Sylvesterem Stallonem
Sylvester Stallone má ve své filmografii role outsiderů, kteří ale dokážou skončit jako vítězové. Určitě si ho pamatujete jako Rockyho i Ramba. Tyto postavy jsou pro něho nejvíce typické. V americkém snímku Denní světlo si střihl roli obyčejného vysloužilého záchranáře, která mu kupodivu také sedla.
Během 110 minut budou diváci svědky záchranné akce skupiny cestujících, jež zůstaly uvězněni po výbuchu zříceném tunelu pod řekou Hudson. Jestliže se je nepodaří dostat na denní světlo, hrozí jim smrt utopením, protože se tunel postupně plní vodou.
Působivé efekty, z nichž se tají dech
Ve snímku Dobré světlo si filmaři s efekty opravdu vyhráli a nenechali nic náhodě. Úchvatná je zejména scéna výbuchu v tunelu, která vás dostane. Týká se to ale i emocí, které z některých scén přímo čiší tak, že na ně diváci hned tak nezapomenou. Film je totiž protknutý tíživou atmosférou, jež vychází ze samé podstaty děje – když se snažíte uniknout před hrozícím živlem, tak sotva budete mít čas na nějaké vtipy. Sylvester Stallone se své role zhostil na výbornou. Děj rychle odsýpá a než se divák naděje, je tu konec.
Kde všude se natáčelo
Film Denní světlo vychází z nehody v Hollandově tunelu, jenž spojuje New York a New Jersey pod řekou Hudson, která se odehrála v roce 1949. Tenkrát tu došlo k požáru kamionu, jenž měl na svědomí na 66 zraněných.
Natáčelo se ve studiích Cinecitta v Římě, kde dokonce postavili 500 metrů dlouhý tunel. V něm se filmovaly všechny scény.