Francouzsko-italský film Hrbáč na televizní stanici ČT2
ČT2 do svého vysílacího programu často zařazuje filmy, jež lze označit jako pro pamětníky. Patří k nim i romanticko-dobrodružný snímek Hrbáč z roku 1959, natočený v koprodukci Francie a Itálie, kde se v hlavní roli objevil tehdejší lamač ženských srdcí Jean Marais.
Soupeři na život a na smrt
Vévoda Philippe de Nevers je tajně ženatý s krásnou Isabelle, s níž má malou dcerku. Jeho život ale ohrožuje Philippe de Gonzague, který ho k smrti nenávidí. A to tak, že zosnuje léčku, aby mohl vévodu připravit o život. To se mu i podaří. Ještě předtím, než vévoda de Nevers zemře, požádá svého přítele Henriho de Lagardére, který ho doprovázel, aby se postaral o jeho dceru.
Ten mu to slíbí a společně s kamarádem Passepoilem prchne do Španělska, kde v klidu dítě vychovávají. De Lagardér se v přestrojení jako hrbáč vrací do Paříže, aby pomstil smrt svého přítele.
Marais a Bourvil
V hlavních rolích filmu Hrbáč si společně zahráli Jean Marais a Bourvil. Zatímco po Marais vzdychaly snad všechny tehdejší ženy, Bourvil patřil mezi nejoblíbenější komiky. Dohromady jim do velmi dobře pasovalo. Vytvořili nezapomenutelnou dvojici, na jejíž výkonech prakticky stojí celý film.
Samozřejmě že nechybějí šermířské souboje ani krásné ženy a čestní muži. Snímek má vše, co se v době jeho vzniku divákům líbilo. Ale neztratil své kouzlo ani po letech. Jean Marais je stále šarmantní a šlechetný a Bourvil baví svými průpovídkami.
Zajímavosti o filmu
Film Hrbáč se natáčel ve studiích společnosti Gaumont v Saint-Maurice na jižním předměstí Paříže, záběry ze španělské tržnice se natáčely na hranicích se Španělskem. V roce 1960 se snímek stal nejúspěšnějším francouzským titulem, na který do kin přišlo téměř šest milionů platících diváků. Jako předloha ke scénáři posloužila stejnojmenná kniha francouzského spisovatele Paula Févala. V roce 1997 vznikl remake tohoto filmu.