Nebe dokořán: Pět dokumentů seznamuje diváky s hvězdnou oblohou
Zajímavý cyklus pěti dokumentárních filmů Nebe dokořán uvede televizní stanice Prima Zoom. Diváci se mohou těšit na nevšední záběry hvězdné oblohy, které pořídili astrofotografové a které při běžném pozorování nebe nemají moc šancí vidět.
Na cestě nejen k Mléčné dráze
Německý dokumentární cyklus vznikl v roce 2017. Hlavní role se v něm ujalo pět nejlepších světových fotografů, kteří vybaveni nejmodernějšími kamerami a teleskopy se vrhli na jediný cíl – získat dechberoucí záběry oblohy napříč pěti kontinenty. Kvůli těm nejlepším snímkům nocují v přírodě pod hvězdami vystaveni extrémnímu počasí i přírodním živlům.
Tyto dokumenty jsou určené pro každého, komu učaroval vesmír. Málokdo ale má možnost se dostat třeba na poušť Atacama v severním Chile, která je považována za nejlepší místo k pozorování hvězdné oblohy, protože tu není světelný smog. Dokumentární seriál tyto pohledy na nebe divákům zprostředkuje.
Impozantní časosběrná technika
V jednotlivých dílech dlouhých 43 minut se podíváte do Austrálie na Mléčnou dráhu, do Chile za tajemstvím vesmíru, na polární záři do Kanady, na zatmění Slunce v deštných pralesech do Indonésie a na nejtemnější noci v ledové krajině do Skandinávie. Mezinárodní skupina fotografů svými snímky seznamuje diváky s noční oblohou v nejodlehlejších koutech naší planety. Díky velkolepé časosběrné technice je možné vidět velmi zajímavý pohled do vesmíru, jenž není viditelný pouhým okem.
Kráter Wolfe Creek v Austrálii
První díl Nebe dokořán diváky zavede do kráteru Wolfe Creek, jenž se nachází v Austrálii a který je jedním z největších meteorických kráterů na světě. Zde se fotografovi Johnu Goldsmithovi podařilo poprvé vyfotografovat padající hvězdný roj v časosběru. Než se tam však dostal, musel překonat nástrahy nepříznivého počasí. K divákovi se pak dostávají úchvatné záběry, které si může prohlédnout v pohodlí svého domova.