Quo Vadis aneb pronásledování křesťanů v Evropě na televizní stanici ČT2
Když se řekne jméno polského spisovatele Henryk Sienkiewicz, možná si vybavíte názvy jeho historických knih. Některé byly dokonce zfilmovány. To je případ i knihy Quo Vadis, jež byla přenesená na filmové plátno v roce 1951 jako první zvuková filmová adaptace. Předtím se dočkala verzí bez zvuku. Film má hvězdné obsazení a knižní předloze je maximálně věrný.
Kam kráčíš?
Quo Vadis vydal Henryk Sienkiewicz už v roce 1895. Děj knihy se odehrává v době vlády císaře Nera v římském impériu. Jeho hlavní dějovou linií je milostný příběh římského patricije Vinicia a křesťanky Lygie. Na jejich osudech autor popsal nesnadné počátky křesťanství, kruté jednání Římanů vůči křesťanům i zvrhlého císaře a požár Říma. Ústřední dvojici si zahráli hollywoodské hvězdy Robert Taylor a Deborah Kerrová. Císaře Nera si střihl Peter Ustinov, jenž byl za svůj výkon nominován na Oscara a Zlatý glóbus.
Jeden z nejúspěšnějších filmů 50. let 20. století
Filmoví fanoušci možná zaregistrují v postavě jedné z Lygiiných otrokyň mladičkou Sophii Lorenovou. Ačkoliv si film vysloužil celkem osm nominací na Oscara, nakonec nezískal ani jednoho. To ale nic nemění na tom, že se jedná o divácky velmi úspěšný film 50. let minulého století.
Místo Hollywoodu Cinecitta
Ačkoliv se jedná o americký film, natočený byl ve filmových ateliérech Cinecitta v Itálii a ve vybraných exteriérech. Původně měla roli Lygie dostat Elizabeth Taylor a Gregory Peck měl hrát Vinicia. Když došlo ke změně produkce, vyměnilo se i herecké obsazení. O roli Lygie se ucházela i Audrey Hepburnová, ale byla odmítnuta, protože ještě nebyla tolik známá.
Pro film bylo ušito celkem 32 tisíc kostýmů. Snímek vyniká i davovými scénami, například triumfálního pochodu se zúčastnilo přes pět tisíc komparsistů. Natočení požáru Říma trvalo dvacet čtyři nocí. Ve své době se jednalo o nejdražší film na světě s rozpočtem 7,6 milionů amerických dolarů.