Velkofilm Ben Hur uvádí televizní stanice ČT2
V současné filmové tvorbě získávají na velké oblibě mezi tvůrců remaky slavných děl minulosti. Může za tím být snaha natočit dílo, které předčí původní, nebo to, že umělcům prostě došly nápady. Remaky vznikají i v hollywoodské produkci. Patří mezi ně i snímek Ben Hur z roku 2016, jenž vypráví příběh o fiktivním judejském knížeti Ben Hurovi a který je přetočením původního filmu z roku 1959. Ten patří do zlatého fondu Hollywoodu a pyšnit se může hned jedenácti Oscary.
Známý příběh s několika změnami
U remaků jejich tvůrci velmi často sahají k nejrůznějším změnám. Ty se pochopitelně dotkly i filmu Ben Hur, natočeného v roce 2016. Základní dějová linka, osudové střetnutí Ben Hura a římského válečníka Messaly, zůstala zachována. Jsou to nevlastní bratři, jež rozděluje odlišná víra a původ.
Děj se odehrává v době, kdy ještě žil Ježíš z Nazareta, proto se ve filmu diváci setkají například s postavou Piláta Pontského. Chybět nebudou ani nervy drásající závody koních čtyřspřeží jako souboj o život.
Kdo neviděl původní zpracování námětu z roku 1959, a nemá tudíž možnost srovnání, může remake považovat za dost povedený snímek. Musí si ale odmyslet přílišnou digitalizaci, která byla při jeho natáčení použita, někdy ale k jeho neprospěchu. Na druhou stranu vám ale nemusí být líto zpěněných koní, protože ti byli do filmu doplnění pomocí CGI.
Nudit se u filmu nebudete
Ačkoliv nový Ben Hur nedosahuje kvalit klasického zpracování, nudit se u něho možná nebudete. Přenesete se do roku 33, do centra samotného Jeruzaléma. Setkáte se s řadou biblických postav, které v té době skutečně žily. Nechybí ani napětí, které zažijete při sledování koňských závodů. Pro někoho může být zajímavá Ježíšova linka, jež si filmem táhne. Někdo ocení moderní efekty, které u původního snímku ještě nebyly k dispozici.