Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Život a osud Černé knihy: Proč se nepodařilo varovat svět před nacistickou zvůlí

Na pátek 2. listopadu 2022 připravila ČT2 do svého vysílání francouzský dokument Život a osud Černé knihy, který byl natočený v roce 2019. Příznivci historie se v něm dozví o tom, jak chtěli židovští intelektuálové v průběhu druhé světové války upozornit svět na to, jaký je skutečný rozsah hitlerovské hrozby.

Pro milovníky historických dokumentů

Připomínat si historii je důležité. Z mnoha chyb se další generace mohou poučit. Ne nadarmo se říká, že historie se opakuje. To si uvědomovali i sovětští židovští intelektuálové. Postupně se jim podařilo posbírat informace a svědectví o vyvražďování Židů na území Sovětského svazu. Na počátku dokumentárního snímku Život a osud Černé knihy režiséra Guillaume Ribota je rukopis, napsaný na počátku druhé světové války třiceti osmi autory.

Ti byli shromážděni okolo slavného spisovatele a válečného dopisovatele Ilji Erenburga. Černá kniha obsahuje informace o hromadných popravách tří milionů židovských mužů, žen a dětí, o kterých rozhodli nacisté pro invazi Německa do SSSR v červnu roku 1941.

Ztracena a znovu objevena

Rukopis této knihy Stalin původně přijal, ale kniha nakonec nikdy nevyšla, a to kvůli Stalinově paranoie a antisemitismu. Její autoři byli pronásledovaní, umlčeni stalinistickými úřady nebo zavražděni. Teprve po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let 20. století se rukopis znovu objevil, a to v archivech KGB. Francouzský dokument se snaží vnést světlo do této části novodobé historie.

Černá kniha stejně jako výzkum během posledních třiceti let na území bývalého Sovětského svazu objevují nové skutečnosti v otázce vyhlazování sovětských Židů. Ta se týkala téměř poloviny obětí holocaustu. Kniha odhaluje rozsah genocidy Židů na území SSSR.

Pár slov o Guillaumovi Ribotovi

Guillaume Ribot je francouzský fotograf, režisér a autor. Vystudoval fotografii a dějiny umění, záhy po studiu se začal věnovat novinářské fotografii. Tématem jeho díla byla židovská otázka a holocaust. V roce 2017 režíroval film Treblinka – Jsem poslední Žid a v roce 2015 dokument o osudech mladé židovské dívky, jež vycházely z jejího školního zápisníku nalezeného v domě jejích strýce.