Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Pátek ve společnosti Tonyho Montany v kultovním filmu Zjizvená tvář

Film inspirovaný životním příběhem známého gangstera Al Caponeho byl natočen v roce 1983 a hlavní roli mistrně ztvárnil Al Pacino. I po letech si tento film drží vysoké hodnocení na ČSFD a v každé generaci si najde své fanoušky.

Děj filmu Zjizvená tvář

Inspirace příběhem Al Caponeho je spíše okrajová, protože děj filmu je zasazen do osmdesátých let dvacátého století. Hlavním hrdinou je Tony Montana, který je kubánským imigrantem a na území USA se poměrně rychle adaptuje. Velmi rychle si v zemi vybuduje své vlastní drogové impérium. Díky tomu mu naroste ego, ale také se začne objevovat paranoia.

Proč se na film podívat?

Kromě naprosto geniálního ztvárnění Tonyho Montany vás ve filmu zaujme i postava Montanovy ženy, kterou výborně zahrála Michelle Pfeifferová. Ačkoliv se ve filmu objevuje poměrně hodně krve a násilí, všechny násilné scény jsou rekonstrukcí skutečných zločinů. Dalším důvodem, proč je snímek Zjizvená tvář tak opěvovaný, je skutečnost, že film v době svého vydání otevřel otázku pašování drog i kubánských imigrantů.

Zajímavosti o snímku

  • Film se odrazil na americké módě 80. let. Právě ležérní oblečení a košile v křiklavých barvách, ve kterých si libovala postava Tonyho, se uchytila mezi Američany všech věkových kategorií.
  • Přestože film pojednává o Kubáncích, jediným skutečným Kubáncem mezi hlavními postavami je Steve Bauer, jež si zahrál postavu Mannyho.
  • Autorem scénáře je Oliver Stone a napsal ho v sobě, kdy bojoval se závislostí na kokainu.
  • Znáte legendární hlášku “Say hello to my little friend!”, ale nevíte, odkud pochází? Objevila se právě ve snímku Zjizvená tvář a doposud patří k nejoblíbenějším filmových hláškám všech dob.
  • V závěrečné scéně s přestřelkou si Al Pacino popálil ruku, protože se při dobíjení dotkl horké části zbraně.

 

Nenechte si ujít filmovou klasiku Zjizvená tvář. Film si můžete pustit v pátek 5. dubna 2024 od 21:35 na televizí stanici ČT2.